VELİ TOPLANTISINDAN GERİYE KALANLAR

Updated: Sep 27, 2019

2019 Eğitim öğretim yılı bütün aşk ve heyecanı ile başladı. İlk bir haftası öğretmen ve öğrencilerin karşılıklı birbirlerini tanımaya çalışmaları ile geçiyor sanırım. Görebildiğim kadarı ile veliler pusuda beklemede. Ara ara kafasını çıkaranlar olmakla beraber, genel olarak pusudalar.


İlk veli toplantıları yapıldı. Okul yönetimi ve öğretmenlerin veliler ile ilk buluşması. İlk temas, İlk istekler …

Öğretmenler öğrencileri için en iyisini istiyorlar. Her şey çocuklarımız için…

Ders kitaplarımız her yıl olduğu gibi bu yılda okulun ilk haftası dağıtıldı. Dağıtıldı dağıtılmasına da her öğretmen kaynak-yardımcı kitap almayı kafasına koymuş görünüyor.


Toplantılarda kaynak kitapları alma zorunluluğunun olmadığını söylemekle beraber, kaynak kitaptan ödev vereceklerini de söylemekteler. Alıp almamak güya bize kalmış. Devletin verdiği kitapların içeriği mi yeterli değil, yoksa öğretmenlerimiz kitapta yazan ana temadan yola çıkarak yeterli bir anlatım, açılım mı yapamıyorlar. Anlamış değilim.

Dağıtılan bu kitaplar yeterli değil ise neden dağıtılıyor. Yok kitaplar yeterli ise neden kaynak kitaplar alınıyor.


Okulun ilk haftası öğretmenlerimizden çarşaf çarşaf kırtasiye listeleri geliyor. Maşallah öğretmenlerimiz her şeyi düşünmüşler! Akla hayale gelmeyecek uzun uzun listeler. İnsan okurken yoruluyor. Boya, kalem, silgi, kalemtıraş, boyama kitabı, su matarası tamam da, ya bunlara demeli; çıtçıt gömlek dosya, boş cd, dil çubuğu, kalın uçlu sıcak silikon ucu, oynar göz vs vs. Anlaşılan bu yılda içerikten çok şekle önem verilecek.


Öğretmenlerimizin yanı sıra okul yönetiminin de bir takım istekleri olduğunu öğrendik. Tabi onlarda öğrencileri için en iyi ve güzelini istemekteler. Nede olsa her şey çocuklarımız için… Okul yönetimimiz her kata temizlik için görevli ve okul ana kapısına da güvenlik görevlisi almış olup, bu çalışanların ücreti için yılda iki defa şu kadar para toplanılması gerektiğini söylüyorlar. Hay hay, toplayalım toplamasına da bizi kim toplayacak.

Öğretmenlerimizin yeni talepleri de bu arada gelmeye devam ediyor. Buyurun dinleyelim. Efendim sınıfımızın kliması var tam çalışmıyor. Değiştirirsek çok iyi olacak. Malum yazı var, kışı var. Her şey çocuklarımızın iyiliği için… Tamam, olur değiştirelim. Klimanın yanı sıra sınıfımıza bilgisayar, tepegöz, ses sistemi ve yazıcıda almamız gerekiyor. Her şey çocuklarımız için…

Okul yönetimi söz alıyor. Okulumuzun bütçesi yeterli değil. Okulun temizliği için temizlik malzemeleri lazım. Ha, bu arada her öğrencimiz üç top (topu topu) A4 kâğıdı getirmesi gerekiyormuş. Her şey çocuklarımız için…

Öğretmenlerimiz tekrar söz alıyor. Sosyal etkinliklerimiz olacak. Folklor, okuma bayramı, yemekler, kermesler. Hani biz, ilkokuldan liseye kadar İngilizce dersi görürüz ve ne konuşabiliriz ne de anlayabiliriz ya, işte bu folklor de böyle bir şey. 4 yıl boyunca her yıl muhtelif gösteriler için çalışılır. Fakat ortada kocamaaan bir balon. Sergileyecekleri bir tek figür yok. Boşa geçen seneler boşa geçen dersler.


Tahtaya ders programı yazılmış. Pazartesiden-Cumaya hangi derslerin olduğu program. Lütfen herkes not alsın deniliyor. Tek satırını dahi yazmıyorum. Biliyorum ki ders programı en az 4-5 defa değişecek. Neden mi? Çünkü öğretmenlerimiz okulda en az durmak için birbirleri ile kıyasıya bir savaş verecekler ve bu savaşın kazananı olmayacak.

Veli toplantısı nihayet buluyor. Kafamda deli sorularla işe geçiyorum. Sonra üzülüyorum kendim için, çocuklarım için, çocuklarımın doğmamış çocukları için.

Her şey çocuklarımız için…mi ?

Herkese iyi dersler...


52 views

Ücretsiz E-mail Aboneliği

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

Muratpaşa - Antalya

0 (530) 511 0899
info.dioruzki@gmail.com

© 2023 Creative By Diyoruzki Ailesi