UNUT GİTSİN

Hepimiz zaman zaman bir şeyleri unutuyoruz, unuturuz. Çoğu zaman unutma yetisinin insana sunulmuş en büyük lütuf olduğunu düşünmüşümdür. Bi düşünsenize unuttuklarınızı… diyeceğim demesine de cümle kendi içinde saçma görünüyor. Ne var ki insan eskilerin de söylediği gibi ”Hafıza-i beşer nisyan ile mamüldür.” unutmanın insana has bir özellik olduğunu anlatmaktadır. Size yapılanları bir düşünün.. aynı zamanda sizin yaptıklarınızı da düşünün… Tüm bu yapıp etmelerimizi unutamadığınızı düşünün. Sonra unuttuğunuz aşkları bir düşünün ,ihanetleri, dostlukları ve iyilikleri…Hani sosyal medyada çokça karşımıza çıkan bir söz daha var; “Unutma, unutulanlar unutanları asla unutmaz.”kime ait olduğunu bilmemekle beraber peşinen söyleyeyim U-NU-TA-CAK-SI-NIZ.

20 yy’ın hemen başında unutma/unutkanlık hastalığı olarak da bilinen Alzheimer artık herkes tarafından bilinen bir bunama hastalığının tıbbi literatürdeki adıdır.


DİYORUZKİ; BASİT UNUTKANLIKLARI DİKKATE ALIN,

Randevular, arkadaşların isimleri, çantanın konulduğu yer, ocağın altını kapatmak gibi basit unutkanlıkların ciddiye alınması gerekir. Bu tür basit unutkanlıklar çoğu zaman kısa süreli ve geçicidir fakat yoğun çalışma hayatı, stres, uykusuzluk, yorgunluk gibi etkenler, bu tür küçük unutkanlığı artırabilir.

Yaş ilerledikçe zihnimizde insan vücudu gibi zayıflar, ancak bu durum hiçbir zaman günlük yaşamımızı etkileyecek boyutlara varmaz. Yaşla birlikte ilerleyen ve basit gündelik işlerin bile yerine getirilmesinde sorunlar yaratan unutkanlık ise, Alzheimer hastalığının habercisi olabilir. Toplumumuzda genellikle ‘bunama’ olarak adlandırılan ve yaşlılıkla doğal kabul edilen bu durum, aslında tıpkı yüksek tansiyon, şeker hastalığı ya da mide ülseri gibi ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Alzheimer ilerleyici ve geri dönüşsüz bir özelliğe sahiptir. Önceleri sinsi başlayan basit unutkanlıklar, yıllar içinde günlük işleri yapmayı engelleyecek düzeye ulaşır.


Alzheimer’ın en temel on belirtisini söyle sıralanabilir.

1- Gülük yaşamı etkileyecek düzeyde unutkanlık

2) Günlük işleri yerine getirmekte güçlük çekme

3) Kelime bulmakta güçlük çekme

4) Tarihleri unutma veya bildiği yolları bulamama

5) Karar vermekte güçlük çekme

6) Pratik düşünme becerisinin azalması

7) Sık kullanılan eşyaları yanlış yere koyma

8) Ruh hali veya davranışlarda değişiklik

9) Kişilik değişiklikleri

10) Sorumluluktan kaçınma.

Yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçını kendinde ya da yakınında fark eden kişilerin bir doktora başvurması iyi olabilir... Sağlıcakla.

13 views

Ücretsiz E-mail Aboneliği

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

Muratpaşa - Antalya

0 (530) 511 0899
info.dioruzki@gmail.com

© 2023 Creative By Diyoruzki Ailesi