SALÇA OLMAK YADA OLMAMAK

Updated: Sep 27, 2019

Salça olmak deyimi Türkçe'miz de birden fazla anlama gelen bir deyim. Hoş, güzel Türkçe'mizde birçok kelimenin yazılışı aynı olmakla beraber anlam daralması veya anlam genişlemesi ile farklı anlamlarda kullanıla biliniyor. Buna birde vurgu ve ses tonu ekleyerek daha da genişletmek mümkün.

Evrende her şeyin dört elementten oluştuğu söylenir. Hava, ateş, toprak ve su. Evren, nasıl ki bu dört temel elementten oluşuyor ise Mutfağın da dört elementi vardır. Salça da mutfağın elementidir. Salça, yağ, tuz ve soğan. Her neyse biz deyimimize, Salça olmaya dönersek, deyimin birçok anlama geldiğini görürüz. Mesela gençler kendi aralarında konuşarak yoldan geçen güzel bir kıza laf attıklarında salça olurlar. Yine birilerine bela olup kavga çıkarmakta Salça olmak deyimi içerisindedir. Bir muhabbetin içine bodoslama girmek, her konuya ve her şeye karışmak da salça olmak deyimi ile anlatılır.


Nelere salça olunur diye sorarsak; muhabbete, yoldan geçene, bir konuya, konuşana, konuşmayana ve hatta kavgaya dahi salça oluna bilinir.

Yanlış yerde ve zamanda olmak kişiyi salça yapmaya yeterde artar. Olmamamız gereken bir yerde bulunmamız zamana ve mekâna göre salça olmak deyiminin içinde olmamıza sebebiyet verebilir.


Kısacası tavsiye edilmeyen veya içerisin de olması istenilmeyen bir durumdur. Buradan yola çıkarak Salça Olmanın gerçek anlamına bir baktığımızda da yine aynı yere geldiğimizi görürüz. Zira gerçek anlamıyla Salça Olmak da ezik ve işe yaramayacak olan domateslerin içine düştükleri bir durumdur. Sanırım hiçbir domates kendi kişisel serüvenini salça olmakla tamamlamak istemez. Mesela domates reçeli, domates çorbası veya güzel bir Adana kebabının yanında mis gibi nar ekşili bir salatanın içinde olmak varken J

Sahi, siz domates olsaydınız neyin yanında veya içerisinde olmak isterdiniz?


576 views

Ücretsiz E-mail Aboneliği

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

Muratpaşa - Antalya

0 (530) 511 0899
info.dioruzki@gmail.com

© 2023 Creative By Diyoruzki Ailesi