HAYATIN ANLAMI ÜZERİNE

Eski bir zamanda bir adam, hayatın anlamının ne olduğuna sorgulamış. Etrafında ne kadar bilge kişi varsa hepsine de sormuş. Bulduğu ve aldığı hiçbir cevap ona yeterli gelmemiş ve daha başkalarına da sormaya karar vermiş.. Ama aldığı cevaplar ona yeterli gelmemiş. Fakat mutlaka bir cevabı olmalı diyormuş. Dolaşıp herkese bunu ( hayatın anlamını ) sormaya karar vermiş. Köy, kasaba, şehir ve ülkeler dolaşmış. Bu arada zaman da durmuyor tabi ki. Bir varmış bir yokmuş misali … Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona 'Şu karşıki dağları görüyor musun, orada yaşlı bir bilge yaşar. İstersen ona git belki o sana aradığın cevabı verebilir.' demişler. Çok zorlu bir yolculuk sonunda bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş.

Bilge: -Sana bunun cevabını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor.' demiş. Adam kabul etmiş. Bilge bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş. -Şimdi çık ve bahçede bir tur at tekrar buraya gel. Yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin eğer bir damla eksilirse kaybedersin.' Adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış 'Evet, kaşıkta yağ eksilmemiş, Bilge kişi: -Peki bahçe nasıldı? demiş . Adam şaşkın bir şekilde: -Ben kaşıktan başka bir yere bakmadım ki.' Deyiverince, bunun üzerine bilge: -Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel. demiş.

Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzellikler büyülemiş muhteşem bir bahçedeymiş çünkü. Geri geldiğinde bilge, adama :


-Bahçe nasıldı? diye sormuş. Adam gördüğü güzellikler karşısında büyülendiğini anlatmış. Bilge gülümsemiş: -Ama kaşıkta hiç yağ kalmamış. demiş ve eklemiş: -Hayat senin bakışınla anlam kazanır. Ya sadece bir noktayı görürsün hayatın akıp gider sen farkına varmazsın.. Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın akıp giden zamanın anlam kazanır... Hayatın(ın) anlamı senin bakışlarında gizlidir.

10 views

Ücretsiz E-mail Aboneliği

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

Muratpaşa - Antalya

0 (530) 511 0899
info.dioruzki@gmail.com

© 2023 Creative By Diyoruzki Ailesi