Evlilikte Para Yönetmenin 5 Yolu

Para aşkı getiremeyebilir ama aşk, doğru para yönetimiyle daha güzeldir. Şüphesiz ki bir ilişkide para kaynaklı sorunlar arttıkça ve bu sorunlar, açıkça konuşulmadıkça, yıpranma artacak ve çift birbirinden uzaklaşacaktır. Hayal kırıklıkları oluşacaktır. Bir çiftin mutlu olması için çok para sahibi olmaları değil, paralarını beraber doğru yönetebilmeleri gerekir. Özlem Denizmen’in çiftlere para yönetimi konusunda 5 altın tavsiyesi var:


-Finansal elbiselerinizi çıkartın

Herkesin bir kişisel finans geçmişi var. Başınıza gelen, deneyimlediğiniz veya öğrendiğiniz şeyler, finansal kişiliğinizi şekillendiriyor. Çiftlerin yapması gereken en başta birbirlerine bu konuda dürüst olmaktır. Hayallerinizi, korkularınızı, beklentilerinizi birbirinizden saklamayın veya önemsiz olduğunu düşünmeyin. Birbirinize samimi olun. Para karakterinizi tanıyın. Sizin için paranın ne anlama geldiğini eşinizle samimiyetle paylaşın.


-Ortak Hedefler

Ortak hedefleri olan evlilikler daha sağlıklı ve uzun. Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizi belirleyin. Kısa dönemde tatile gideceğiz, orta dönemde çocukların okulu için para biriktireceğiz, uzun dönemde emekliliğimiz için birikim yapacağız gibi net finansal hedefler koyun. Ayn hedef için beraber hareket etmek, bir çifti daha da yakınlaştıracaktır.


-Parayı konuşun

Aile ve sosyal güvenlik bakanlığına göre eşler aralarında parayı konuşamıyor. Bunu aşmak gerek. Ayda bir bütçe toplantısı yapın. Borçlarınızı, ödemelerinizi, o an ailenizin içinde olduğu finansal durumu rahatlıkla tartışın. Bu tip konuları halının altına süpürmek veya gerginlik olacağı korkusuyla konuşmamak, her şeyi sadece daha da kötüleştirir. Sadece faturalardan bahsetmeyin. Finansal hayatınızın farklı yönlerini de samimi bir şekilde masaya yatırın.


-Gizli borç

Eşlerden birinin diğerinden habersiz borca girmesi stres yaratacaktır. Bunu bir tür aldatma olarak bile kabul edebiliriz. Herhangi riskli bir finansal adım atarken, bunu kesinlikle eşinizle paylaşın. Borç verdiğiniz kişi çok iyi bir arkadaşınız, akrabanız veya gerçekten ihtiyacı olan birisi olabilir ama bunların hiç biri evinizin bozulan huzurunu düzeltemez. Önce eşinize danışın ve onun fikrini alın.


-Kendi hayatınızı yaşayın

Limitlerinizi doğru belirleyin ve hayat standartlarınızı buna göre çizin. Bütçenize göre bir hayat yaşayın. Zengin görünmek için borçlanmayın.  Bunu konuşarak, iletişimle yapın. Çiftler doğru bir iletişim söz konusu olmayınca, gerçekçi olmayan hayaller uğruna finansal dengelerini alt üst edebiliyorlar. Başkalarının hayatına özenerek ciddi borçların altına girebiliyorlar. Maddi sınırlarınızı çok iyi bilin ve karşılayamayacağınız bir hayatı borçla yaşamaya çalışmayın.25 views

Ücretsiz E-mail Aboneliği

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

Muratpaşa - Antalya

0 (530) 511 0899
info.dioruzki@gmail.com

© 2023 Creative By Diyoruzki Ailesi