EĞİTİM Mİ KARAKTER Mİ?

Eğitim mi, karakter mi?

Bu iki kavram arasından birini seçmek durumunda kalsaydık, hayata bakış açımıza göre vereceğimiz cevapta farklı olacaktır. Neden ille de birini seçmek zorundayız derseniz bir cevabı olmayacaktır. Aslında her ikisi de önemlidir.

Eğitim belli bir bilim dalında, belli bir konuda bilgi ve beceri kazandırma, yetiştirme ve geliştirme işi olarak tanımlanır. Karakter ise; bir nesnenin, bir bireyin ya da topluluğun kendine özgü olan, onu başkalarından ayıran temel belirti olup, kişinin davranışlarını belirleyen ana özellik olarak tanımlanabilir.

Hangisinin daha önemli olduğunu biraz pozitif ayrımcılık yaparak karakteri ön plana çıkaran bir hikaye ile dile getirmeye çalışalım.

Padişah, baş vezire sormuş:

Eğitim mi önemli, karakter mi?

Vezir hemen cevap vermiş:

“Karakter önemlidir sultanım” demiş. Padişahın görüşü farklıymış. Kendi görüşünü ispat edebilmek için memleketin her yanına tellallar göndermiş:

“Duyduk duymadık demeyin... En iyi hayvan eğiticisine 100 altın ödül verilecek.”

Bir eğitici huzura çıkmış. Padişaha hangi hayvanı eğiteceğimi söyleyin, size zamanını söyleyeyim demiş. Kendinden emin eğitici. Padişah sormuş: “Bir kediye, tepsiyle servis yapmayı ne kadar zamanda öğretirsin?” Eğitimci: “Altı ayda öğretirim padişahım. ”Altı ay dolmuş. Eğitici huzura alınmış. Padişah sormuş:

“Öğrettin mi?”

“Öğrettim padişahım”

Saray erkânı toplanmış. Hünerli kedi elinde tepsiyle servis yapmaya başlamış. Tam baş vezirin önüne geldiği zaman padişah sormuş:

“Ey vezir! Söyle bakalım, eğitim mi önemlidir, karakter mi?”

Vezir, padişahın sorusuna cevap vermeden önce, kaftanının altında hazır tuttuğu bir fareyi yere bırakmış. Kedi, fareyi görünce tepsiyi attığı gibi farenin peşinden koşmaya başlamış. Altı aylık eğitim de boşa gitmiş.

Vezir, padişahın sorusuna cevap vermiş:

“Eğitim önemlidir, ama Karakter daha önemlidir padişahım. Önünde bir fare gördüğünde her şeyi unutan bu kedi gibi, eline bir fırsat geçtiğinde çıkarının peşinde koşan, eğitimli fakat karakteri bozuk bir insan hiçbir işimize yaramaz.”

28 views

Ücretsiz E-mail Aboneliği

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

Muratpaşa - Antalya

0 (530) 511 0899
info.dioruzki@gmail.com

© 2023 Creative By Diyoruzki Ailesi